Adirondack Shellback Rocker
Adirondack Shellback Rocker
Available
-
Estimated ship date: Apr 17 - Apr 21
| Dimensions | 32"W × 35"D × 41"H |
| Weight | 54 LB |
| Seat Height | 16" |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 25" |
| Arm Height | 24" |
| Packages Shipped | 1 |
| Delivered by: | UPS |
| Frame Material | HD Polyethylene |
| Two-Tone | Available upon request |
| Hidden Hardware | No |
| Origin | Made in the USA |
| Assembly | Some assembly required |
| Warranty Docs | View Warranty Document |
| Cleaning & Care | View Care Instructions |
| Warranty |
A fresh take on the traditional Adirondack comfort. This stylish, fresh and fun design received the 2001 ICFA Design Excellence Award.
The Adirondack Shellback Rocker is expertly crafted for a comfortable and calming experience. Its smooth rocking motion and supportive design will soothe and relax you. Complete your porch with a matching end table for the ultimate setup.
Seaside CasualColor Guide
Take inspiration from these photos to guide you in your color choices!


