Mad Adirondack Chair
Mad Adirondack Chair
Available
-
Estimated ship date: May 14 - May 18
| Dimensions | 32"W × 37"D × 37"H |
| Weight | 50 LB |
| Seat Height | 14" |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 25" |
| Arm Height | 22" |
| Packages Shipped | 1 |
| Delivered by: | UPS |
| Frame Material | HD Polyethylene |
| Two-Tone | No |
| Hidden Hardware | Yes |
| Origin | Made in the USA |
| Assembly | Some assembly required |
| Warranty Docs | View Warranty Document |
| Cleaning & Care | View Care Instructions |
| Warranty |
The MAD Collection is a modern take on the classic Adirondack style. The versatile pieces are perfect for any outdoor setting. This collection received the 2016 ICFA Design Excellence Award.
Sleek and stylish. Cool and comfortable. The Adirondack, relaxified. A lower to the ground seat height reclining comfortably back to pull you into a relaxing position.
Seaside CasualColor Guide
Take inspiration from these photos to guide you in your color choices!


