Sur Reclining Lounge Chair
Sur Reclining Lounge Chair
Available
-
Estimated ship date: Jun 25 - Jun 29
| Dimensions | 29"W × 39"D × 34"H |
| Weight | 50 LB |
| Seat Height | 15" |
| Seat Width | 25" |
| Arm Height | 23" |
| Packages Shipped | 1 |
| Delivered by: | UPS |
| Frame Material | Marine Grade Polyethylene |
| Two-Tone | No |
| Hidden Hardware | Yes |
| Origin | Made in the USA |
| Assembly | Some assembly required |
| Warranty Docs | View Warranty Document |
| Cleaning & Care | View Care Instructions |
| Warranty |
Introducing the 2025 SUR Collection—a departure from classic designs, delivering a fresh, modern flair to outdoor living. Crafted with the finest marine-grade polymer, each piece boasts clean lines and an elevated finish. The SUR Collection effortlessly elevates any outdoor setting, making it the perfect choice for those who value both style and functionality. Immerse yourself in the sophisticated, uncompromised, and refined elegance of the SUR Collection.
Seaside CasualColor Guide
Take inspiration from these photos to guide you in your color choices!


