Classic Rocking Chair
Classic Rocking Chair
Sold out
Out of stock
-
Estimated ship date: May 29 - Jun 02
Regular price
$904.80
Sale price
$904.80
Regular price
$1,131.00
Free shipping on qualifying orders.
Orders over $3,000 get Free Sunbrella Throw
| Dimensions | 27"W × 32"D × 44"H |
| Weight | 39 LB |
| Seat Height | 16" |
| Seat Width | 20" |
| Seat Depth | 19" |
| Arm Height | 26" |
| Specification Sheet | View Spec Sheet |
| Packages Shipped | 1 |
| Delivered by: | UPS |
| Origin | Vietnam |
| Assembly | Assembly required |
| Assembly Docs | View Instructions |
| Warranty Docs | View Warranty Document |
| Warranty |
- Resistant to rotting, bug infestation, and the effects of wind, rain, sun, and snow.
- Deep seat and ergonomic curve.
- Left untreated, teak weathers naturally to a beautiful silver gray color.
- Slatted seat allows water to pass through which prevents ponding
- Mortise and tenon joint construction adds strength and longevity.
- Will last for years in all weather conditions


