Travira Sling Armchair - Set Of 2
Travira Sling Armchair - Set Of 2
Save 20%
In stock, ships within 5 days
-
Estimated ship date: May 29 - Jun 02
Regular price
$889.60
Sale price
$889.60
Regular price
$1,112.00
Free shipping on qualifying orders.
Orders over $3,000 get Free Sunbrella Throw
| Dimensions | 22"W × 22"D × 34"H |
| Weight | 8 LB |
| Seat Height | 17" |
| Seat Width | 17" |
| Seat Depth | 17" |
| Arm Height | 24" |
| Packages Shipped | 1 |
| Per Carton | 2 |
| Delivered by: | UPS |
| Origin | China |
| Assembly | Fully assembled |
| Warranty Docs | View Warranty Document |
| Warranty |
- Stackable for convenient storage
- Premium commercial-grade materials ensure durability and longevity
- Welded heavy gauge aluminum construction with stainless steel hardware
- Powder-coated aluminum frame is durable, lightweight, rust proof, weather resistant and will remain beautiful over their lifetime
- Tekwood arm caps provides the look of teak with minimal weathering and maintenance
- Composite sling is durable, easy to maintain, and comfortable
- Leg end caps provide protection against marring and scratching of surfaces.


