Travira Sling Chaise Lounge - Set Of 2
Travira Sling Chaise Lounge - Set Of 2
Save 20%
In stock, ships within 5 days
-
Estimated ship date: May 29 - Jun 02
Regular price
$2,128.00
Sale price
$2,128.00
Regular price
$2,660.00
Free shipping on qualifying orders.
Orders over $3,000 get Free Sunbrella Throw
| Dimensions | 32"W × 80"D × 23"H |
| Weight | 22 LB |
| Seat Height | 15" |
| Seat Width | 25" |
| Seat Depth | 51" |
| Arm Height | 23" |
| Packages Shipped | 1 |
| Per Carton | 2 |
| Delivered by: | Freight |
| Origin | China |
| Assembly | Fully assembled |
| Warranty Docs | View Warranty Document |
| Warranty |
- Stackable for Easy Storage
- Features a four position adjustable back that lays flat for total comfort
- Premium commercial-grade materials ensure durability and longevity
- Welded heavy gauge aluminum construction with stainless steel hardware
- Powder-coated aluminum frame is durable, lightweight, rust proof, weather resistant and will remain beautiful over their lifetime
- Composite sling is durable, easy to maintain, and comfortable
- Tekwood arm caps provides the look of teak with minimal weathering and maintenance


