4' Modern Glider
4' Modern Glider
Quick Ship
Available
-
Estimated ship date: May 21 - May 25
Regular price
$738.00
Sale price
$738.00
Regular price
Free shipping on qualifying orders.
Orders over $3,000 get Free Sunbrella Throw
| Dimensions | 51"W × 30"D × 37"H |
| Weight | 106 LB |
| Seat Height | 16" |
| Seat Width | 44" |
| Seat Depth | 18" |
| Packages Shipped | 1 |
| Delivered by: | UPS |
| Frame Material | HD Polyethylene |
| Hardware Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
| Two-Tone | Yes |
| Hidden Hardware | No |
| Origin | Made in the USA |
| Assembly | Some assembly required |
| Warranty |
- Made in America
- High-quality HDPE poly lumber
- 316 marine-grade stainless hardware
- Fade and rot resistant
- Maintenance free
- Meets BIFMA M&E standards for commercial and residential use
- 100% end-of-life recyclable for a sustainable future


