Adirondack Classic Chair
Adirondack Classic Chair
Available
-
Estimated ship date: May 14 - May 18
| Dimensions | 32"W × 34"D × 40"H |
| Weight | 55 LB |
| Seat Height | 16" |
| Seat Width | 22" |
| Seat Depth | 17" |
| Arm Height | 24" |
| Packages Shipped | 1 |
| Delivered by: | UPS |
| Frame Material | HD Polyethylene |
| Two-Tone | Available upon request |
| Hidden Hardware | No |
| Origin | Made in the USA |
| Assembly | Some assembly required |
| Warranty Docs | View Warranty Document |
| Cleaning & Care | View Care Instructions |
| Warranty |
An authentic design inspired by New England ingenuity, craftsmanship, and ruggedness. These traditional and versatile pieces complement any lawn, garden, porch, or seascape.
The Classic is just that, traditional and comfortable. Ideal for long sunny days and warm fireside nights. The recline and sit of this chair is relaxation perfected.
Seaside CasualColor Guide
Take inspiration from these photos to guide you in your color choices!


