Nantucket Lounge Chair
Nantucket Lounge Chair
Available
-
Estimated ship date: May 14 - May 18
| Dimensions | 32"W × 34"D × 35"H |
| Weight | 63 LB |
| Seat Height | 18" |
| Seat Width | 24" |
| Seat Depth | 22" |
| Arm Height | 23" |
| Packages Shipped | 1 |
| Delivered by: | UPS |
| Frame Material | HD Polyethylene |
| Two-Tone | No |
| Hidden Hardware | Yes |
| Origin | Made in the USA |
| Assembly | Some assembly required |
| Warranty Docs | View Warranty Document |
| Cleaning & Care | View Care Instructions |
| Warranty |
Ideal for leisurely moments or enjoying a peaceful afternoon nap, the Nantucket collection seamlessly extends the comfort of indoor furniture to your outdoor space.
The Nantucket Lounge Chairs round out your seating arrangement with class and comfort. Pair them up for a great conversation. Match with an ottoman for a cozy reading nook.
Cushions: All fabric options are stain, fade, and water-resistant
Seaside CasualColor Guide
Take inspiration from these photos to guide you in your color choices!


